Julia Czwordon - Adwokat
AKTUALNOŚCI
Po ostatnich zmianach w prawie karnym, jazda rowerem w stanie nietrzeźwym nie stanowi już przestępstwa, ale jest wykroczeniem.

 


W dniu 9 listopada 2013 r. weszły w życie przepisy nowelizujące Kodeks Karny, Kodeks Postępowania Karnego oraz Kodeks Wykroczeń. Na mocy ustawy nowelizującej (ustawa z dnia 27 września 2013 r. o zmianie ustawy Kodeks Postępowania Karnego i innych ustaw, Dz. U. z 2013, Nr 1247) m .in. uchylono w art. 178a Kodeksu Karnego paragraf 2, a także dodano do art. 87 Kodeksu Wykroczeń paragraf 1a oraz paragraf 4. Zgodnie z art. 87 § 1a Kodeksu Wykroczeń, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1 (inny niż pojazd mechaniczny), podlega karze aresztu lub grzywny nie mniejszej niż 50 zł. Ponadto, w razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1a Kodeksu Wykroczeń można orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż określone w § 1 (innych niż pojazdy mechaniczne).
 
Z wprowadzonych zmian wynika zatem, że jazda w stanie nietrzeźwym pojazdem innym niż mechanicznym, np. rowerem, nie jest już przestępstwem jak było to dotychczas – ale wykroczeniem. Nadto, za prowadzenie w stanie nietrzeźwym innego pojazdu niż mechanicznego, nie można orzec zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Zakaz prowadzenia innych pojazdów wymierza się w miesiącach lub latach na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Orzekając zakaz określa się rodzaj pojazdu, którego zakaz dotyczy. Zakaz prowadzenia pojazdów obowiązuje od uprawomocnienia się orzeczenia, przy czym orzekając zakaz nakłada się obowiązek zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu, jeżeli dokument ten nie został zatrzymany. Do chwili wykonania tego obowiązku okres, na który orzeczono zakaz nie biegnie. Na poczet orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów zalicza się okres zatrzymania dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu (art. 29 Kodeksu Wykroczeń). 
 
Zgodnie z art. 115 § 16 Kodeksu Karnego stanem nietrzeźwości w rozumieniu tego kodeksu jest stan gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.
 
Inna bardzo istotną zmianą, którą wprowadzono na mocy ustawy z dnia 27 września 2013 r. jest podniesienie progu kwotowego pomiędzy niektórymi przestępstwami a wykroczeniami przeciwko mieniu takimi jak kradzież, paserstwo czy uszkodzenie mienia, z kwoty 250 zł do kwoty odpowiadającej ¼ minimalnego wynagrodzenia za pracę (od 1 stycznia 2014 roku - kwoty 420 złotych).

 

Kancelaria Adwokacka adwokat Julia Czwordon ul. Piłsudskiego 74, 50-020 Wrocław
adwokatura polska